Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Facebook

 

Parkour - forma aktywności psychofizycznej polegająca na bezpiecznym, efektywnym i szybkim przemieszczaniu się w każdym terenie. W parkour ważne jest także kształtowanie charakteru oraz przełamywanie barier psychicznych.

Za twórcę parkour uważa się francuza Davida Belle'a, który pod koniec lat 80 XX wieku na przedmieściach Paryża (Lisses) wraz z kolegami w różny sposób zaczęli pokonywać miejskie przeszkody, a następnie nadając temu nazwę.

Sam David Belle mówi o tym: "Pasja, droga życia i dziś sport - Parkour, byta to przede wszystkim naturalna metoda na rozwijanie wszystkich cech, będących pierwotnymi umiejętnościami ludzkiego ciata. Zwiększanie sity, zwinności, szybkości i mocy było pierwszym krokiem w tym poszukiwaniu. (...) Zdecydowałem więc stworzyć sport na mój własny styl, to znaczy bez materialnych ograniczeń; para spodni i dobrych butów do biegania, T-shirt i ja. Podczas biegania, wyznaczałem sobie punkt, który był moim celem i mówiłem sobie: 'Mam zamiar się tam dostać; Chcę dojść bezpośrednio tam; Chcę znaleźć się tam szybko i nic mnie nie zatrzyma'."

Osoba, która uprawia parkour to, w rodzaju męskim, traceur (czytaj: traser), zaś w rodzaju żeńskim - traceuse (czytaj: trasyz). Nazwa "parkour" to neologizm stworzony w 1998 roku przez przyjaciela Davida Belle'a - Huberta Kounde. Pochodzi od francuskiego stówa parcours - trasa, droga, przebieg. To z kolei wywodzi się z łacińskiego percursus.

 

Źródło: akqaparkour.prv.pl, wikipedia, overground.com.pl