Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Facebook

 

Freerun, free running, 3run (ang. swobodny bieg) - sport ekstremalny, który polega na wykonywaniu efektownych i trudnych tricków w czasie pokonywania przeszkód na trasie biegu. Za prekursora freerunningu uważa się Sebastiena Foucana, który odłączył freerun od parkour. Freerun wywodzi się z parkour, ale prostota i szybkość pokonywania przeszkód nie odgrywa w nim znaczącej roli. We freerun zmieniono znacząco technikę. Elementy, które pozwalaty przedostać się biegnącemu przez przeszkodę jak najłatwiej i jak najszybciej, zostały zastąpione przez tricki, które są trudne do wykonania, ale mają wartość pokazową, dotączone zostały także elementy akrobatyczne. Głównymi trickami są tzw. flipy, czyli salta.

Mimo wyraźnego podziału w definicji obu sportów, społeczności ludzi trenujących przenikają się. W treningach występuje pełna dowolność, co oznacza, że każda osoba trenująca może czerpać zarówno z parkour i freerun, bez konieczności przyporządkowania się do danej dyscypliny, gdyż ich cel jest zbieżny - wszechstronny rozwój umiejętności ciała.