Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Facebook

 

Zapraszamy na kurs asystenta instruktora parkour zakończony egzaminem.

Jesteś zainteresowany kursem na asystenta instruktora parkour w 2024?
Wypełnij formularz, aby otrzymywać aktualne informacje o kursach.

ZGŁOŚ ZAINTERESOWANIE KURSAMI! - poinformujemy Cię o zbliżających się kursach

Kurs instruktora dla osób które mają już poziom asystenta - pracujemy nad nim! Odbędzie się on w nowej, ulepszonej formie.

Na koniec 2024 planujemy kurs:

Kurs Asystenta Instruktora parkour wraz z egzaminem

 • Wstępny termin: jesień 2024
 • Koszt: ok 600 zł
 • Ok. 10h godzin dydaktycznych
 • Wymagania:
  -Ukończony 16 r.ż.
  -Osoba aktywna fizycznie


TEMATYKA kursu:

 • Metodyka nauczania technik parkour
 • Panowanie nad grupą
 • Podejście do różnych grup wiekowych
 • Unikanie kontuzji
 • Pierwsza pomoc i asekuracja
 • Aspekty formalno-prawne prowadzenia zajęć
 • Tworzenie długofalowej relacji z uczestnikami zajęć

Wyjaśnienie wymagań i uprawnień na wszystkich poziomach instruktorskich:

[Schemat]

[AKTUALNA BAZA ASYSTENTÓW/INSTRUKTORÓW/TRENERÓW]

 

Witamy na stronie Polskiej Federacji Parkour i Freerun (w skrócie PFPF) - instytucji powołanej do życia w 2014r. Jest to organizacja non-profit, której głównym celem działania jest propagowanie parkour i freerun jako dyscyplin sportowych oraz formy aktywnego wypoczynku. Federacja powstała, aby wspierać działania polskich organizacji zajmujących się sztuką przemieszczania się oraz rozwijać te dyscypliny. W planach mamy doprowadzenie do uregulowania prawnego tych tych aktywności, ujednolicenia metod szkoleniowych i zasad współzawodnictwa oraz czuwanie nad jakością użytkową coraz częściej powstających w Polsce placów do treningu parkour/freerun.

Freerun, free running, 3run (ang. swobodny bieg) - sport ekstremalny, który polega na wykonywaniu efektownych i trudnych tricków w czasie pokonywania przeszkód na trasie biegu. Za prekursora freerunningu uważa się Sebastiena Foucana, który odłączył freerun od parkour. Freerun wywodzi się z parkour, ale prostota i szybkość pokonywania przeszkód nie odgrywa w nim znaczącej roli. We freerun zmieniono znacząco technikę. Elementy, które pozwalaty przedostać się biegnącemu przez przeszkodę jak najłatwiej i jak najszybciej, zostały zastąpione przez tricki, które są trudne do wykonania, ale mają wartość pokazową, dotączone zostały także elementy akrobatyczne. Głównymi trickami są tzw. flipy, czyli salta.

Mimo wyraźnego podziału w definicji obu sportów, społeczności ludzi trenujących przenikają się. W treningach występuje pełna dowolność, co oznacza, że każda osoba trenująca może czerpać zarówno z parkour i freerun, bez konieczności przyporządkowania się do danej dyscypliny, gdyż ich cel jest zbieżny - wszechstronny rozwój umiejętności ciała.

Parkour - forma aktywności psychofizycznej polegająca na bezpiecznym, efektywnym i szybkim przemieszczaniu się w każdym terenie. W parkour ważne jest także kształtowanie charakteru oraz przełamywanie barier psychicznych.

Za twórcę parkour uważa się francuza Davida Belle'a, który pod koniec lat 80 XX wieku na przedmieściach Paryża (Lisses) wraz z kolegami w różny sposób zaczęli pokonywać miejskie przeszkody, a następnie nadając temu nazwę.

Sam David Belle mówi o tym: "Pasja, droga życia i dziś sport - Parkour, byta to przede wszystkim naturalna metoda na rozwijanie wszystkich cech, będących pierwotnymi umiejętnościami ludzkiego ciata. Zwiększanie sity, zwinności, szybkości i mocy było pierwszym krokiem w tym poszukiwaniu. (...) Zdecydowałem więc stworzyć sport na mój własny styl, to znaczy bez materialnych ograniczeń; para spodni i dobrych butów do biegania, T-shirt i ja. Podczas biegania, wyznaczałem sobie punkt, który był moim celem i mówiłem sobie: 'Mam zamiar się tam dostać; Chcę dojść bezpośrednio tam; Chcę znaleźć się tam szybko i nic mnie nie zatrzyma'."

Osoba, która uprawia parkour to, w rodzaju męskim, traceur (czytaj: traser), zaś w rodzaju żeńskim - traceuse (czytaj: trasyz). Nazwa "parkour" to neologizm stworzony w 1998 roku przez przyjaciela Davida Belle'a - Huberta Kounde. Pochodzi od francuskiego stówa parcours - trasa, droga, przebieg. To z kolei wywodzi się z łacińskiego percursus.

 

Źródło: akqaparkour.prv.pl, wikipedia, overground.com.pl

Federacja organizuje, a także patronuje, nadzoruje i wspiera rozgrywane w Polsce zawody parkour i freerun. Stwarzamy warunki do zdrowej rywalizacji z duchem fair play, z naciskiem na bezpieczeństwo i wszechstronny rozwój, bez zamykania parkour i freerun w sztywne ramy.

 • W 2014 roku odbyły się I Mistrzostwa Polski Parkour w Białymstoku organizowane przez Parkour Białystok
 • W 2015 r odbyły się 4 imprezy tego typu:

1. Biskupiec Jam - 11.04.2015 - Biskupiec
2. Zawody w Białymstoku - 15 .05.2015 - Białystok
3. Międzynarodowy Festiwal Parkour + Movement Challenge - 23-29.08.2015 - Gdańsk

Na podstawie wyników poszczególnych zawodów Puchar Polski w Parkour w 2015 zdobył Krystian Kowalewski, który w ramach nagrody otrzymał bilet na imprezę parkourową 4 The Love of Movement w Holandii.

Odbyły się również II Mistrzostwa Polski Parkour w Drohiczynie organizowane przez Parkour Białystok

W 2019 roku:

 • patronowaliśmy Warsztaty Parkour III w Mińsku Mazowieckim
 • patronowaliśmy zawody Movement Challenge w Movement Arena Gdańsk
 • patronowaliśmy zawody Kraków Freerun Challenge 6

W 2020 roku:

 • patronowaliśmy zawody Movement Challenge w Movement Arena Gdańsk
 • patronowaliśmy zawody GAP Contest w Gap Gdynia [WYNIKI]
 • zorganizowaliśmy I Polski Plebiscyt Parkour, w którym głosowało 189 osób. [WYNIKI]

W 2021 roku:

 • patronowaliśmy zawody Movement Challenge w Movement Arena Gdańsk
 • zorganizowaliśmy II Polski Plebiscyt Parkour, w którym głosowało 467 osób. [WYNIKI]

W 2022 roku:

W 2023 roku:

W 2024 roku:

na czerwiec 2024 planowane są Parkour Games - Mistrzostwa Polski Parkour Juniorów i Seniorów